Domowe sposoby na pozbycie się pcheł u naszych czworonożnych przyjaciół. Dla wielu z naszych czworonożnych przyjaciół, największą zmorą, niedającą im spokoju nawet podczas snu są pchły.
Domowe sposoby na pozbycie się pcheł
Dla wielu z naszych czworonożnych przyjaciół, największą zmorą, niedającą im spokoju nawet podczas snu są pchły. Często ci nieproszeni goście przenoszą się na człowieka i wielu z nas pewnie nie wie, że pchły mogą przenosić takie choroby jak dżuma, dur plamisty czy tularemia.
W momencie, gdy pchły atakują człowieka, sięgamy najczęściej po chemiczne środki, które jak obiecuje producent mają 100% skuteczność. Mimo wszystko niesie to ze sobą wiele skutków ubocznych dla nas, jak i dla naszych pupili. Stosowanie ich często powoduje podrażnienie skóry czy powstawanie alergii, znane są również przypadki wpływu na samopoczucie oraz zachowanie zwierząt.
W tym momencie często zadajemy sobie pytanie, czym można je zastąpić. I tu z pomocą przychodzą nam domowe środki zwalczanie pcheł.
1) WODA (woda różna) + OCET
Ocet to jeden z najbardziej skutecznych środków w zwalczaniu pcheł. Nienawidzą one jego zapachu, dlatego szybko będą chciały zmienić miejsce przebywania. Ocet dodatkowo nada sierści psa piękny połysk.
Jest kilka sposobów stosowania tej mieszaniny. Najczęstszą jest oczywiście kąpiel, ale można go również dodać do miski z wodą dla psa (np. ocet jabłkowy), przez co ciało psa będzie wydzielać ciągle nieprzyjemny dla pcheł zapach octu. Trzeba jednak pamiętać, by nie nakładać tych środków na okolice błon śluzowych zwierzęcia. Należy też chronić jego oczy.
2) SOK Z CYTRYNY
Do walki z pchłami można również wykorzystać sok z cytryny, wczasując go w sierść psa. Jest to szybki i tani sposób, a jednak nadal skuteczny.
3) OLEJKI ETERYCZNE W WALCE Z PCHŁAMI
Pchły nie znoszą zapachu wielu olejków, dzięki czemu są one naszą bronią w walce z nimi.
Najczęściej stosowane olejki:
-eukaliptusowy
-lawendowy
-rumiankowy
Wraz z olejem bazowym np. winogronowym w stosunku 1:10 można stworzyć mieszaninę, która później możemy wykorzystać jako spray i bezpośrednio stosować na sierść psa.
Trzeba zawsze pamiętać, że po zastosowaniu tych środków należy dokładnie wyczesać pupila, usuwając wszystkie martwe pchły. Dzięki temu preparaty będą dłużej działać i chronić psa przed pchłami i kleszczami.
Artykuł powstał dzięki portalowi Ubezpieczenie Kołobrzeg