Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Wałcz

Zachodniopomorskie

Ciało kogoś z ciągiem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to właśnie niewiele z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej cierpią seniorzy?

Promocja pieluchy Węgorzyno

Choroby wieku starczego to efekt naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, ale ich działanie może przyspieszyć m.in. sposób życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często muszą zrozumienia, cierpliwości i pomocy, a ponadto ochrony i porady w najciemniejszych czynnościach. Mogą zawierać problem np. z naturalną toaletą – wtedy odpowiednie będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące wady w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może dotyczyć także mężczyzn. To niepowtarzalna spośród najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Prawdopodobnie stanowić dowodem chorób układu nerwowego, najczęściej natomiast jego przyczyną są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Węgorzyno

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dużych, ale same wdrożyć odpowiedni program działania – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to dodatkowa z chorób będących głównie w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia kolei w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i ostatnie jest u osób po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej wiąże się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia pamięci i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw sytuacji i zdarzeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej istotne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie jeden i zapomni ważnych spraw – np. wyjdzie z domu bez rozwiązania go na środek, odkręci gaz, wyjdzie sam na osiedle zaś nie będzie posiadał wrócić – może się to zrobić tragicznie. Zaburzenia pamięci to uciążliwa i zła dolegliwość, często – pomimo że nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Potrafi więc istnieć jednak i otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego produkcję. Zaburzenia też potrafią prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwłaszcza u kobiet po 65. roku bycia – ma na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, szczególnie w pierwszym stadium. Choroba jest skutkiem procesów zachodzących w naczyniach tętniczych w ilość starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie potrafią doprowadzić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni sposób trwania i zła dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie wielkich liczbie alkoholu, a i uwarunkowania genetyczne. Tak jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić poziom bycia i dietę, a ponadto minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i brać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania wskazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to przedmiot osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może być bez widocznych objawów. Są przecież czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga czy otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Węgorzyno

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments